türk bayrağı

Alım Satım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daire Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  • Almak istediğiniz daireniz ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığına karar verin.
  • İşyerinize, çocuğunuzun okuluna, alışveriş merkezlerine olan uzaklığına, ulaşım sorununun olup olmadığına dikkat edin.
  • Bütün kriterleriniz daireyi almaya uygun olduğunuzu gösteriyorsa, alacağınız dairenin tapu kaydını kontrol edin. Özellikle binanın deprem yönetmeliğine uygun inşaa edilip edilmediğini, inşaatın denetiminin ve ruhsat izninin olup olmadığını öğrenin.
  • Alacağınız dairede hali hazırda kiracı olup olmadığını, kiracının kontrat süresini ne kadar olduğunu, dairenin binaya herhangi bir borcunun olup olmadığını araştırın.
  • Binanın aylık giderleri, yaşı, ısınma şekli, güvenlik, tesisat durumu, ses ve ısı yalıtımı, çevre ve bahçe düzeni, otopark durumu gibi detaylar üzerinde incelemeler yapın.

Daire Alımı Yaparken Yasal İşlemler Neler?

Daire satışının resmi bir şekilde yapılması gerekir. Yani, tarafların tapu memurunun önünde, resmiyete uygun bir şekilde hazırlanan sözleşmeyi imzalamaları demektir. Alıcı ve satıcı gerçek kişiler ise nüfus cüzdanları, 2 adet vesikalık fotoğraf ve varsa vekil için, "düzenleme şeklinde vekaletname" ile Tapu Müdürlüğüne başvururlar. Alıcı veya satıcıdan biri tüzel kişi ise, Ticaret Sicil Memurluğu'ndan alınmış yetki belgesi ve imza sirkülerinin bulunması gerekmektedir. Tapu Müdürü,istemin bizzat hak sahibinden gelip gelmediğini belirledikten sonra ilgili memura işlemi yapması için yönlendirir.

Yetkili memur dosyaları inceledikten sonra yasal bir sakınca görmezse bildirilen satış değeri üzerinden harçları hesaplar be gerekli makbuzları düzenler. Düzenlenen harçlar yatırıldıktan sonra satış üzerine resmi senet düzenlenir, Tapu Müdürünün önünde okunarak imzalanır. Alıcı veya satıcıdan herhangi biri okuma yazma bilmiyorsa, iki tane şahidin huzurunda okunur, parmak izleri alınır.

Genel Arama
Şehir seçiniz
İlçe seçiniz
Semt seçiniz
Metre Kare
-
Fiyat aralığı belirleyiniz
-
Arama
Kredi Hesaplama
Bize Ulaşın
telefon +90(212)5536566
fax +90(212)5536569
gsm +90-532-7627628
email wealworld@gmail.com
adres Deli Hüseyin Paşa caddesi No:36 BASINSİTESİ-BAHÇELİEVLER
metrekare

google +1 Humans.txt
Yandex.Metrica
Bumerang - Yazarkafe